Formování EOSC federace: Budování uzlů pro otevřenou vědu
ESFRI-EOSC Task Force pořádal 18. – 19. listopadu 2024 na Milánské univerzitě workshop s názvem „Prototyping the EOSC Federation: Nodes and Linkages.“ Workshop se zaměřil na formování European Open Science Cloud (EOSC) federace, ekosystému digitálních zdrojů, v němž se všechny komponenty (uzly) řídí sdílenými pravidly, jsou navzájem technicky propojené a podporují otevřenou vědu. Na workshop přijali pozvání zástupci výzkumných infrastruktur, uvedených na Cestovní mapě Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI), které mají zájem přispět do EOSC federace jako potenciální tematické uzly.
Tematické uzly hrají klíčovou roli tím, že zlepšují přístup k digitálním zdrojům a jejich využívání, podporují reprodukovatelnost výzkumu a spolupráci napříč obory, posilují integritu výzkumu, zvyšují investiční potenciál a snižují nerovnosti v přístupu k vědeckým zdrojům.
Tematické uzly mohou zahrnovat univerzity, výzkumné instituce a další zainteresované subjekty, které spojuje společná tematická specializace. S tím, jak se věda stále více opírá o umělou inteligenci, je klíčové zavést robustní politiky a dohody, které zajistí důvěryhodnost, spravedlivý přístup a inkluzivitu. Tyto kroky by měly vědcům zajistit rovný přístup k datovým službám a pokročilým výpočetním kapacitám.
Řečníci se zabývali klíčovými otázkami, jako například:
• Mohou výzkumné infrastruktury rozšířit své služby na širší komunitu?
• Jaké kapacity mohou vyhradit pro EOSC?
Na workshopu vystoupili také čeští odborníci jako je Jan Hrušák (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR), Luděk Matyska (Masarykova univerzita) a Petr Holub (BBMRI-ERIC).
„Výzkumné infrastruktury a jejich tematické clustery jsou přirozenými kandidáty na uzly EOSC. Výzkumné infrastruktury díky integraci znalostí a postupů různých komunit mohou významně zvýšit hodnotu, relevantnost a přijetí služeb EOSC,“ zdůraznil Jan Hrušák z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.
Tento workshop představoval důležitý krok v misi EOSC, jehož cílem je vytvořit ekosystém, který umožní snadný přístup k vědeckým datům napříč obory a institucemi v Evropě i mimo ni.