Lukasz Cwiklik: Jak nebezpečné jsou e-cigarety? (Český rozhlas)

Datum vysílání
28.03.2025

 

Český rozhlas Dvojka, odkaz na rozhovor zde

Elektronické cigarety, které byly kdysi prezentovány jako méně škodlivá alternativa ke klasickým cigaretám, dnes vyvolávají stále více otázek. Jaký je jejich skutečný dopad na lidské zdraví? O nejmodernější poznatky vědeckého výzkumu v této oblasti se podělil profesor Lukasz Cwiklik z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR a nezávislý novinář Jan Tuna z youtubového pořadu TUNA VERSUS.

Elektronická cigareta poskytuje kuřákům nikotin. Při jejím kouření ale nedochází ke spalování žádné pevné hmoty, a tedy ani ke vzniku škodlivých spalin. Místo toho se v e-cigaretě zahřívá tekutina, jejíž výpary vapující člověk vdechuje.

E-liquid, jak se tekutině také říká, ale obsahuje kromě propylenglykolu a glycerolu také velmi často různé aromatické látky, které dělají užívání e-cigaret atraktivnější. A to zejména u dětí.

„Děti lákají nejenom barevné obaly, ale i příchutě jako jahoda, meloun nebo jablko. Problém je, že o elektronických cigaretách se ví pořád velmi málo. Sice neobsahují benzo(a)pyren nebo chrysen, tedy karcinogeny první třídy, zase se ale aromatizují. Polycyklické aromatické uhlovodíky jsou ale prozkoumané jen velmi málo,“ popisuje nezávislý novinář Jan Tuna z youtubového pořadu TUNA VERSUS.

Co říkají vědci?

K lepšímu poznání následků vapování se snažil přispět několikaletý mezinárodní česko-finský výzkum, který iniciovala skutečnost, že u lidí, kteří kouřili e-cigarety, se ve Spojených státech a v Kanadě objevila plicní nemoc EVALI.

„Objevila se u lidí, kteří používali vapovací produkty s obsahem tokoferolu, což je jedna z forem vitamínu E. Ta je v normálních podmínkách bezpečná, pokud se ale dostane do plic, působí závažné problémy,“ přibližuje profesor Lukasz Cwiklik z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR, který výzkum vedl.

Výzkum mimo jiné potvrdil, že vapování mění povrchový tlak v plicích, a to i poté, kdy už se tokoferol do e-cigaret v Evropě nepřidává. Můžou za to i základní složky e-liquidu, které naopak tlak v plicích snižují. A to je problém hlavně u dětí a mladistvých, na které bohužel cílí marketing.

Znát rizika

Řešením by mohla být větší regulace ze strany státu a větší povědomí o vapování u samotných uživatelů. I když je e-cigareta rozhodně, alespoň podle současného stavu znalostí, lepší alternativou ke klasickému kouření, nebo pomůckou k odvykání, rizika pořád přetrvávají.

Spojena jsou nejenom s aromaty, ale i s tím, že e-cigareta je na rozdíl od klasické cigarety dostupná kdykoli a mnozí lidé vapují prakticky nepřetržitě. „Kuřák tak do sebe mnohdy dostane mnohem větší množství cizích látek, než kdyby si občas vyšel zakouřit před budovu,“ dodává Jan Tuna.

prof. Dr. hab. Cwiklik Lukasz Ph.D.

E-mail
lukasz.cwiklikatjh-inst.cas.cz
Místnost
223
Linka
+420 26605 3496