Cluster Meeting 2025, finální konference projektu NanoCAT
Od neděle 22. až do pátku 27.6. se v Praze konala závěrečná konference Twinningového projektu NanoCAT v rámci třetího ročníku série Cluster Meeting 2025. Na této akci se sešla světová vědecká komunita, aby prozkoumala hranice výzkumu v oblasti klastrové katalýze a souvisejících oborech katalýzy, reaktivity, volného klastru a podporovaných klastrů, atomů a nanočástic, vědy o povrchu, pokročilé charakterizace materiálů a zobrazování až do atomárního měřítka, fyzikálních a chemických vlastností hmoty v nanorozměrech.
Na programu konference bylo 29 zvaných přednášek předních vědců v daných oborech a 7 zvaných hot-topic přednášek představující nejnovější poznatky. Akce přivítala celkem 99 účastníků z 18 zemí se silným zastoupením Twinningového konsorcia: 19 účastníků z Heyrovského ústavu, 5 z partnerské Ulm University a 12 z partnerské univerzity TU Wien. Delegáti konference zastupovali 4 kontinenty (Asii, Austrálii, Evropu a Severní Ameriku) a 18 zemí: Austrálie, Čína, Česká republika, Francie, Chorvatsko, Indie, Itálie, Japonsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Saúdská Arábie, Slovensko, Spojené království, Španělsko, Švýcarsko a USA.
Za účelem podpory nejmladší generace výzkumných pracovníků a jejich mezinárodního působení přispělo 23 studentů svými abstrakty, z nichž 12 bylo vybráno pro prezentace hot- topic. Kromě toho vyslaly své zástupce také 4 společnosti. Konferenci zahájili oba hlavní řešitelé projektu NanoCAT RNDr. Jan Hrušák, CSc. a RNDr. Štefan Vajda, CSc., Dr. habil., po nichž následovaly uvítací projevy prof. Martina Hofa Dr. rer. nat., DSc., ředitele Heyrovského ústavu, které udaly inspirativní tón celotýdennímu setkání.
Vědecký program nabídl dynamický mix různých formátů:
• 29 pozvaných přednášek
• 7 pozvaných „hot-topic“přednášek
• 28 „hot-topic“ prezentací vybraných z přihlášených abstraktů
• 47 posterových prezentací
• Všechny postery byly zdůrazněny formou dvouminutových bleskových přednášek, které předcházely posterovým sekcím (liché a sudé postery v pondělí, resp. ve čtvrtek).
Tématické sekce se zaměřily na současný stav a nové teoretické a experimentální přístupy v nanovědách s cílem podpořit mezioborovou spolupráci a inovace. Posterové sekce, spolu s dostatkem času na diskuse během jejich prezentací, poskytly platformu pro aktivní vědeckou výměnu a nastínily vzrušující budoucí směry v této oblasti až po navázání nových spoluprací.