ESFRI zahájilo proces aktualizace své Cestovní mapy výzkumných infrastruktur

V úterý 8. října 2024 se v Bruselu uskutečnil Informační den ESFRI Roadmap 2026, pořádaný Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI). Tato akce oficiálně zahájila nový proces aktualizace Cestovní mapy, jehož výsledkem bude dokument naplánovaný k vydání v prosinci 2026. Během následujících dvou let se ESFRI zaměří na analýzu evropského výzkumného prostředí s cílem identifikovat a podpořit špičková zařízení, zdroje a služby, které umožňují vědeckým týmům provádět excelentní výzkum. Patří sem například laboratoře s unikátním vybavením, archivy dat, observatoře, počítačové sítě a další odborné nástroje, které jsou k dispozici vědcům z celé Evropy i mimo ni.

Akce se zúčastnilo více než 130 zástupců výzkumných infrastruktur, tvůrců politik výzkumu, poskytovatelů financí a odborníků na výzkumné infrastruktury. Účastníci získali podrobné informace o plánovaném rozsahu aktualizace, požadavcích na nové iniciativy i metodice výběru nových projektů výzkumných infrastruktur.

Informační den také představil oficiální výzvu výzkumné komunitě k předkládání návrhů nových výzkumných infrastruktur pro zařazení do ESFRI Cestovní mapy 2026 s termínem pro předložení návrhů do 8. dubna 2025.

Klíčovým cílem ESFRI Cestovní mapy 2026 je posílit evropský výzkumný ekosystém a umožnit efektivní sdílení zdrojů napříč vědeckými obory a zeměmi. U nových infrastruktur se podle místopředsedkyně ESFRI Gelsominy Pappalardo bude klást důraz na finanční udržitelnost, jasné zaměření a pokročilost v implementaci s plným provozem do deseti let. Jedním z nových aspektů ESFRI Roadmap 2026 je i zohlednění environmentálních aspektů výzkumu. 

Udržitelnost a kultivace celého ekosystému výzkumných infrastruktur, který se skládá z různorodých výzkumných infrastruktur a připravovaných projektů výzkumných infrastruktur, bude v nadcházejících letech největší výzvou pro ESFRI. Svou roli bude mít především zdokonalená metodika hodnocení, která bude důležitým nástrojem pro vyvážený výzkumný a inovační ekosystém infrastruktur v Evropě,“ uvedl Jan Hrušák z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. 

Veškeré informace o ESFRI Cestovní mapě 2026 jsou k dispozici zde. Už v červnu 2024 byla zveřejněna ESFRI Landscape Analysis 2024, která uvádí přehled dostupných vědeckých zařízení a služeb v Evropě a identifikuje nedostatky, potřeby a příležitosti pro další rozvoj výzkumných infrastruktur.