Jan Hrušák byl jmenován místopředsedou Řídicího výboru EOSCu
V červnu 2023 byl Jan Hrušák zvolen místopředsedou Řídicího výboru EOSCu (European Open Science Cloud, EOSC-ŘV). V rámci svého působení v roli předsedy ESFRI (Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury, 2019-2021) Jan Hrušák zastával funkci experta a člena výkonné rady EOSCu a vedl pracovní skupinu ESFRI zaměřující se na EOSC. V současné době se jako delegát ESRI podílí na činnosti pracovní skupiny ESFRI k EOSCu pro jeho dlouhodobou finanční udržitelnost.
EOSC-ŘV, jako expertní skupina EK, zajišťuje kontinuitu koordinace EOSCu mezi EK, členskými a asociovanými zeměmi. V roce 2021 EOSC-ŘV poskytoval EK strategické poradenství ohledně politiky EU pro infrastrukturu a služby.
Hlavním účelem EOSC-ŘV je poskytovat EK poradenství a odborné znalosti v souvislosti se strategií pro implementaci EOSC jako součásti agendy politiky ERA (Evropského výzkumného prostoru), v souladu se závěry Rady ze dne 26. listopadu 2021 o budoucí správě ERA, podporovat koordinaci a synergie s evropskými a národními politikami a investicemi do EOSC a podílet se na monitorování celkového strategického rozvoje a implementace EOSCu. Výbor EOSC-ŘV je součástí tripartitních ujednání o řízení EOSCu po roce 2020, kde zastupuje společné zájmy a příspěvky členských států/přidružených zemí (MS/AC) a zájmy EU. Výbor EOSC-ŘV úzce spolupracuje s ERA a pravidelně ho informuje, jak je navrženo v závěrech Rady.
EOSC-ŘV se věnuje následujícím úkolům:
● poskytování konzultací a odborných znalostí EKi ve vztahu k evropským politikám souvisejícím s datovými výzklumnými infrastrukturami a službami, otevřenou vědou a EOSCem, zejména s ohledem na úlohu EK při řízení EOSC;
● napomáhání strategické koordinaci mezi EK a členskými státy/asociovanými zeměmi a Evropským hospodářským prostorem, Evropským sdružením volného obchodu, zejména s ohledem na úlohu EK ve správě EOSCu, a zúčastněnými stranami v otázkách týkajících se provádění právních předpisů, programů a politik Unie souvisejících s otevřenou vědou a EOSC s cílem podpořit sbližování evropských a národních politik a iniciativ v oblasti otevřené vědy.
EOSC-ŘV spolupracuje s asociací EOSC v záležitostech týkajících se harmonizovaného vývoje EOSCu v Evropě. Vypracovává společná stanoviska a poskytuje strategické dokumenty k otázkám souvisejícím s konvergencí a harmonizací evropských a národních politik, iniciativ a investic ohledně postupů otevřené vědy a EOSC, přičemž zvláštní zřetel je kladen na otevřenou strategickou autonomii EU, přeshraniční dopady a ekonomický přínos EOSCu, jeho roli při prohlubování nové ERA a jeho propojení s datovými oblastmi definovanými v Evropské strategii pro data.
Jan Hrušák byl zvolen členem pracovní skupiny ESFRI k EOSCu
Jan Hrušák byl jmenován členem v pracovní skupiny ESFRI k otázkám EOSCu. Tato pracovní skupina byla zřízena se souhlasem ESFRI a Řídícího výboru EOSCu (EOSC-ŘV). Dalšími členy pracovní skupiny jsou Volker Beckmann, který byl jmenován předsedou pracovní skupiny pro první pololetí, a Giorgio Rossi, oba zastupující EOSC-SB, Elena Hoffert z výkonné rady ESFRI a Javier Lopez Albacete a Martyn Chamberlain zastupující EK. Na zasedání pracovní skupiny ESFRI-EOSC budou přizváni pozorovatelé z fóra ERIC, uskupení EIROforum, sdružení EOSC, skupiny e-IRG a jeden zástupce sítě evropských výzkumných infrastruktur.
Obecným cílem pracovní skupiny ESFRI-EOSC je zajistit, aby současná ad hoc spolupráce mezi Fórem ESFRI a Řídícím výborem EOSCu byla formalizována. Pracovní skupiny usiluje o maximalizaci dopadu svých činností a harmonizaci zájmů všech s cílem vytvořit soudržný ekosystém výzkumných infrastruktur schopné připojit se k dynamicky se rozvíjející federaci EOSCu a významně přispěly k tvorbě FAIR dat a služeb pro vědu. Na agendě pracovní skupiny ESFRI-EOSC se stále pracuje. V současné době je již známo, že bude zahrnovat témata: 1) snížení fragmentace prostředí výzkumných dat v Evropě s ohledem na propojení výzkumných infrastruktur ESFI a ERIC a federace EOSCu; a 2) rozšíření efektivity FAIR výzkumných dat v Evropě.