Noc vědců přilákala do našeho ústavu více než 800 návštěvníků

V pátek 27. září 2024 jsme s radostí přivítali na 800 návštěvníků, kteří k nám zavítali v rámci letošní Noci vědců. Téma tohoto ročníku bylo „Proměna“ a náš ústav se do akce zapojil s pestrým programem pro všechny věkové kategorie.

Pět laboratoří plných vědy

Během Noci vědců se návštěvníci seznámili i s našimi výzkumnými projekty, konkrétně s projekty AMULET, ECO&Stor, NanoEnviCz a NANOCat. Každý z těchto projektů představuje významný pokrok v oblasti materiálových věd, nanotechnologií a udržitelné energetiky. Hosté měli možnost nahlédnout do laboratoří, kde se tyto projekty realizují, a dozvědět se, jak přispívají k řešení globálních výzev, jako jsou ekologické technologie, udržitelná energetická úložiště nebo inovativní způsoby využití nanomateriálů v praxi.

Chemické divadlo ALCHYMIST(K)A

Tradičně velký zájem vzbudilo chemické divadlo ALCHYMIST(K)A, které nadchlo zejména naše nejmladší návštěvníky. Představení se věnovalo tématům proměny a inspirovalo se historickými praktikami alchymistů na dvoře Rudolfa II. Divadlo ale také vzneslo otázku, zda mezi těmito alchymisty mohly být i ženy. Odpověď zněla jasně: Ano, ženy-alchymistky byly, jen se o nich často nemluvilo.

Diskuze o Green Dealu

Přednáška s názvem „Budeme hibernovat jako medvědi?“ byla zaměřena na tématiku přechodu na bezfosilní hospodářství a evropskému plánu Green Deal. Účastníci projevili velký zájem o toto téma. Původně plánovaná délka přednášky se zdvojnásobila, aby bylo možné zodpovědět všechny zvídavé dotazy.

Molekulární gastronomie na vlastní kůži

Neustále plno bylo také v naší "molekulární kuchyni", kde se ukazovala proměna skupenství při vaření ve zmrzlé páře a další fascinující chemické reakce a triky. Děti mohly pozorovat výrobu zmrzliny pomocí tekutého dusíku, a pochopit jak tento fyzikálně-chemický proces funguje. V kornoutku si nadšeně odnášely sladkou dobrotu, kterou mohly i ochutnat.

S ochutnáváním bylo možné pokračovat i na stanovišti hmotnostní spektroskopie, kde se věda propojila se zábavou. Hosté si nejprve vybrali ovoce, které snědli, a poté si na přístroji zvaném hmotnostní spektrometr analyzovali svůj dech. Na obrazovce se objevil graf, na kterém bylo možné rozpoznat, jaké ovoce si kdo zvolil. Tento interaktivní experiment jim názorně ukázal, jak technologie může analyzovat přítomnost a koncentrace různých látek v plynu (dechu), a dokonce "odhalit" složení poslední svačiny!

Jazzová atmosféra v podání Troiss

K příjemné atmosféře přispěl koncert jazzové skupiny Troiss, jejíž dva členové jsou zároveň našimi kolegy. Hudba vytvořila uvolněnou a inspirativní kulisu pro celý večer.

Děkujeme všem, kteří nás navštívili a zapojili se do programu. Vaše nadšení a zvídavost nás nesmírně těší a motivuje. Rádi Vás přivítáme opět příští rok na Noci vědců nebo na některé z dalších popularizačních a vzdělávacích aktivit Ústavu Heyrovského!