Pět kroků k vědecké kariéře: Vědkyně z Heyrovského ústavu inspirují středoškolačky
V úterý 11. února se Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR proměnil v inspirativní prostředí pro nadějné studentky. Třetí ročník akce "Věda podle vzoru žena" přilákal dvacet středoškolaček z devíti různých škol z celé republiky, které přišly objevovat kouzlo vědecké práce při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě.
Zlatá pravidla úspěchu ve vědě
Účastnice dostaly jedinečnou příležitost nahlédnout pod pokličku skutečné vědecké práce. A co na ně čekalo? Třeba setkání s Evou Krupičkovou Pluhařovou, která jim poodhalila tajemství výpočetní chemie, nebo prezentace Zuzany Vlčkové o výzkumu nanomateriálů a jejich aplikacích v pokročilých bateriových systémech. Zuzana Vlčková předala studentkám pět rad pro úspěšnou vědeckou kariéru.
"Vědět, co chci – to je základ," zdůraznila Vlčková. "Stejně důležité je nebát se, především zkoušet nové věci a věřit si. Bez zdravé sebedůvěry to ve vědě nejde." Její další rada – umět se rozhodnout – souvisí s volbou správného směru a mentorů. "A hlavně – nebraňte se pracovat i na tématech, které nebyly vaším původním záměrem – rozšíříte tak své znalosti a zkušenosti, které do sebe postupně zapadnou.“
Tyto rady nezůstaly jen teorií. Důkazem je příběh Amelie Anny Figallové z Gymnázia Open Gate: "Loňská návštěva ústavu mi otevřela spoustu nových možností. Od biochemického kurzu jsem se dostala až ke stáži v projektu Otevřená věda. A teď jsem tady jako stážistka!"
Důležitou součástí programu byla neformální diskuse u kávy s dalšími úspěšnými vědkyněmi. Mezi nimi nechyběla Eliška Mikysková z Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií či Olga Ryparová, známá na sociálních sítích jako Olinium.
Nakonec studentky rozdělené do malých slupin absolvovaly ukázky měření v několika fyzikálně chemických laboratořích, kde měly možnost seznámit se s určitou přístrojovou technikou a oborem výzkumu, ve kterém se využívá.
Čísla, která mluví za vše
Aktuální statistiky ukazují, že podobné iniciativy jsou více než potřebné. Zatímco Česká republika se s 28,7% zastoupením žen ve výzkumu krčí na posledním místě v EU, Ústav Heyrovského dokazuje, že změna je možná – ženy zde tvoří 30 % vědeckých pracovníků a mezi doktorandy dokonce 53 %.
"Náš nadprůměrný počet vědkyň není náhoda," vysvětluje Květa Stejskalová, která spolu s Martinem Srncem, zástupcem ředitele pro vzdělávání, program zahajovala. "Je to výsledek systematické podpory a vstřícného přístupu k potřebám našich pracovnic."
Zatímco ve světě vědy celkově počet žen paradoxně klesá (z 32,6 % v roce 2005 na současných 28,7 %), iniciativy jako "Věda podle vzoru žena" ukazují cestu k budoucnosti s vyšším zapojením žen do vědy a výzkumu.