Projekt AMULET: Veřejné slyšení “Jak dát smysl otevřené vědě?”
V pátek 12. září 2025 se bude konat veřejné slyšení k tematice otevřené vědy (Open Science), která je v současnosti klíčovým pilířem nejen evropské vědní politiky. Celodenní setkání pořádané v rámci projektu OP JAK AMULET pod záštitou Vědecké rady AV ČR se zaměří především na otázky správy dat, režimů publikování a zpřístupňování vědy veřejnosti, nabídne panelové diskuse, workshopy a prezentaci sociologického šetření. Setkání je určeno pro akademickou obec, tvůrce politik a zástupce klíčových institucí tuzemského vědeckého provozu, i zájemce z řad široké veřejnosti.
Diskuse se budou kromě shrnutí probíhajícího vývoje v oblasti otevřené vědy a výhledů do budoucna věnovat také souvislostem principů otevřené vědy s důvěryhodností vědy, institucionální odolností a využitím nových digitálních technologií. Jedním z klíčových témat bude vztah principů otevřené vědy s vědeckou integritou a etikou. “Příkladem mohou být otevřená data, díky kterým dokumentujeme, že výzkumníci hrají podle pravidel,” doplňuje člen Akademické rady AV ČR Patrik Španěl.
Mezi zahraničními hosty se v panelových diskusích objeví např. Louise Bezuidenhout (Leiden University), nebo Reese Richardson (projekt The Collection of Open Science Integrity Guides). Diskutovat o české cestě k implementaci principů otevřené vědy v oblasti otevřeného přístupu, otevřených a FAIR dat a zpřístupňování vědy veřejnosti budou například Patrik Španěl (Akademická rada AV ČR) nebo Dagmar Hanzlíková (Centrum pro podporu open science UK).
“Součástí veřejného slyšení bude také prezentace výsledků sociologické studie zpracované v rámci projektu OP JAK AMULET, která se zaměřuje na reflexi otevřené vědy ze strany tuzemské výzkumné obce, včetně příležitostí a problémů, které zavádění principů otevřené vědy přináší do jejich každodenní výzkumné praxe,” uvedla k programu veřejného slyšení Tereza Stöckelová.
Workshopy pro vědeckou komunitu v angličtině obsáhnou například práci s elektronickými laboratorními deníky (Marek Cebecauer, Eguia Marquez Graciela, Gonzalez Navarro Jose Alfredo, ÚFCH JH), open-source platformou Data Stewardship Wizard (Kryštof Komanec, DSW) nebo tematiku komunikace vědy s veřejností (Květoslava Stejskalová, ÚFCH JH). V paralelním programu v češtině se účastníci mohou těšit na diskusní hru Dilema k akademické etice a integritě (Irena Kozmanová, MUNI, UK).
“Setkání vyvrcholí prezentací výsledků doprovodné aktivity v podobě inteaktivního deliberativního on-line fóra k vybraným otázkám implementace principů otevřené vědy v ČR,” uzavírá popis programu koordinátor akce Michal Trčka.
Veřejné slyšení se bude konat v pátek 12. září 2025 od 9 do 18 hodin v hlavní budově AV ČR na Národní třídě v Praze, občerstvení pro účastníky bude zajištěno.
Průběžně aktualizované informace k veřejnému slyšení najdete zde.
K účasti se registrujte nejpozději do 31. 8. 2025 zde. Akce je pro účastníky zdarma. Zástupci médií mohou požádat o akreditaci na uvedenou akci prostřednictvím e-mailové adresy michal.trckajh-inst.cas.cz.
Projekt OP JAK AMULET (Advanced MUltiscaLe materials for key Enabling Technologies). Pod vedením Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. Dolejškova 2155/3, 182 00 Praha 8.
Pod záštitou Vědecké rady Akademie věd ČR.
Ve spolupráci s Oddělením Open Science – Knihovny AV ČR, v. v. i. a Centrem pro podporu open science Univerzity Karlovy.
Kontakt | Mgr. Michal Trčka, Ph.D. | michal.trckajh-inst.cas.cz | +420 775 112 135