Týden Akademie věd 2024: Čekají vás zajímavé přednášky, exkurze i umění!
Připravte se na Týden Akademie věd, který proběhne 4.–10. listopadu 2024! Na našem ústavu máte šanci ponořit se do světa fyzikální chemie. Čekají vás poutavé přednášky jako třeba „Chemie z pohledu molekul“ od doc. Michala Fárníka či „Fotokatalýza čistí vodu i vzduch“ s dr. Eliškou Mikyskovou. Ve čtvrtek 7.11. vás čekají i exkurze po našich laboratořích, kde nahlédnete do tajů výzkumu. A nezapomeňte na jedinečný javorový reliéf „Praha polarografická“ a Heyrovského polarograf, který si můžete prohlédnout přímo u nás!
Rezervujte si místo na přednášky či exkurze na stránce Týden AV a prožijte týden plný vědeckých objevů!
Přednášky
Chemie z pohledu jednotlivých molekul a ozonová díra i mraky v laboratoři
datum: čtvrtek 7. 11., 11:00
přednášející: doc. Mgr. Michal Fárník, Ph.D., DSc.
téma: V přednášce si povíme, jak se na chemické procesy můžeme „podívat“ v experimentu. Dozvíme se, že je to důležité třeba pro pochopení tvorby ozonové díry či role aerosolů v globálním oteplování, čili jak zkoumání nanočástic v laboratoři pomáhá řešit velké globální problémy.
Fotokatalýza čistí vodu i vzduch
datum: čtvrtek 7. 11., od 10:00 do 10:50 hodin
přednášející: Mgr. Eliška Mikysková, Ph.D.
téma: Odstraňování škodlivých látek z vody i vzduchu a celkové zlepšení kvality životního prostředí patří mezi největší výzvy dnešní doby. Fotokatalýza je jedním z procesů, který umožňuje rozklad chemických látek, bakterií, virů a malých prachových částic. Tento proces probíhá díky působení světelného záření (obvykle ultrafialového nebo viditelného světla) na fotokatalyzátor, což urychluje chemické reakce nebo je vůbec umožňuje. Ukážeme si, jak fotokazalýza funguje a kde přesně a jak se dá využít.
S mobilem na bio-, nano-, megastruktury
datum: čtvrtek 7. 11., od 9:00 hodin do 9:50 hodin
přednášející: Mgr. Marek Cebecauer, Ph.D.
téma: Svět se skládá z různých objektů a jevů. Za většinu jsou odpovědné struktury pro lidské oko neviditelné. I běžné mikroskopy jsou na tyto NANOskopické struktury krátké. Přednáška představí, jak se svět zobrazovacích zařízení v posledních letech posunul, proč nestačí jeden typ SUPERmikroskopu a zda k objevům mohou pomoci i běžné mobilní telefony. Zaměříme se na BIOstruktury, neopomeneme ani nanostruktury syntetizované kolegy v AV ČR, např. pro zvýšení efektivity solárních panelů nebo baterií.
Exkurze
Ve čtvrtek 7. 11. 2024 se také můžete zúčastnit exkurzí na fyzikálně-chemická pracoviště. Exkurze (od 10–16 hodin, začátky v celou hodinu) zahrnuje program návštěvy tří laboratoří představujících výzkum v oboru fyzikální chemie a vždy trvá 60 minut. V rámci hodinové exkurze skupiny návštěvníků (po max. 10 lidech) zavítají do třech laboratoří a budou seznámeny s jejich zaměřením, výzkumem, přístrojovou technikou apod. Jedna exkurze současně poskytne průřez tématy chemická fyzika či biofyzikální chemie, katalýza či fotokatalýza, elektrochemie a výzkum nanomateriálů a nanotechnologií.
Prohlídka javorového reliéfu Praha polarografická
Od pondělí do pátku si můžete přijít prohlédnout unikátní umělecké dílo, které se nachází ve vstupní hale našeho ústavu - javorový reliéf Praha polarografická. Jedná se o dílo akad. sochaře Lumíra Čmerdy z let 1984–1988. Do reliéfu autor vyřezal řadu pražských památek a zákoutí a originálně propojil historické milníky a architektonické prvky s chemickými značkami Mendělejevovy periodické tabulky. Ve vestibulu je také k vidění první polarografický přístroj, který spolu s polarografií vedl k Nobelově ceně J. Heyrovského (1959).
Prohlídky jsou bez průvodce, v případě zájmu o komentář prosím kontaktujte paní Květoslavu Stejskalovou, kvetoslava.stejskalovajh-inst.cas.cz, tel. 266 053 265.
Těšíme se na vaši návštěvu!