Získali jsme prestižní mezinárodní grant na výzkum chemie vodních světů ve vesmíru

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR dosáhl významného úspěchu – získal grant na česko-německý projekt s názvem "Urychlovač ledových nanočástic a hmotnostní detektory s vysokým rozlišením pro výzkum složení a biosignatur vodních světů ve vesmíru". Projekt podpořila Grantová agentura ČR a německá DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft). Náš ústav bude na projektu spolupracovat s prof. Berndem Abelem z Lipské univerzity.

Nové technologie pro hledání života ve vesmíru

Cílem tohoto ambiciózního projektu je posunout naše poznání planet a jejich měsíců, kde se nachází voda, mimo Zemi. Vědci se zaměří na vývoj klíčových nástrojů a technologií a provedou analogové laboratorní experimenty, které pomohou lépe interpretovat data z minulých i budoucích vesmírných misí. Hlavní výzkumná otázka se soustředí na odhalení tajemství složitého chemického složení oceánů, například na měsíci Enceladu, a na zkoumání podmínek, které by zde mohly podporovat život a chemickou evoluci. Projekt slibuje významný přínos k pátrání po životě mimo Zemi. Mezi jeho klíčové cíle patří vývoj kompaktního urychlovače ledových částic, vysoce přesných hmotnostních detektorů, studium interakcí ledu s povrchy a vytvoření databáze, která bude sloužit budoucím vesmírným misím.

Projekt vznikl díky spolupráci české Grantové agentury (GAČR) s německou Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), která umožnila podávání mezinárodních bilaterálních grantových projektů. V letošním roce získaly finanční podporu pouze 3 česko-německé projekty. V rámci této spolupráce budou čeští a němečtí vědci spojovat své síly, přičemž každá agentura financuje své domácí výzkumníky. 

Prof. Bernd Abel

Spolupráce s Lipskou univerzitou a vývoj klíčových nástrojů

Projekt naváže na práci týmu dr. Jána Žabky na generátoru vybraných nanočástic SELINA. Jedná se o přístroj pro tvorbu definovaného svazku nabitých vodních ledových nanočástic, který představuje analogon vesmírného prachu. Bude sloužit k vývoji a testování nových analyzátorů pro budoucí vesmírné mise určené pro průzkum Sluneční soustavy.

Nové příležitosti pro české vědce a rozvoj mezinárodních vazeb

Tato spolupráce slibuje nejen přínos pro samotný výzkum, ale i rozšíření mezinárodních vazeb a vytvoření nových příležitostí pro české vědce na poli vesmírného bádání. Ústav fyzikální chemie tak znovu potvrzuje svou pozici jako jedno z předních vědeckých pracovišť v oblasti výzkumu chemických procesů mimo naši planetu.