Prof. Patrik Španěl zvolen do Akademické rady AV ČR. Bude koordinovat hodnocení výzkumu a agendu otevřené vědy
Gratulujeme prof. Patrikovi Španělovi, který byl na LXV. zasedání Akademického sněmu 18. března 2025 zvolen do Akademické rady. Akademická rada je výkonným orgánem Akademie věd ČR. Včetně předsedy AV ČR Radomíra Pánka a předsedy Vědecké rady Pavla Barana sestává ze 17 členů.
V úterý 1. dubna se noví členové rady poprvé sešli a rozdělili si agendu. Patrik Španěl má na starosti následující oblasti:
- koordinace přípravy a průběhu periodického hodnocení pracovišť AV ČR a koordinace této agendy s národním systémem hodnocení výzkumných organizací
- koordinace aktivit v oblasti Open Science (otevřené vědy) v prostředí AV ČR
- koncepční činnost související s účastí AV ČR v EOSC (European Open Science Cloud), RDA (Research Data Alliance)a v CoARA (The Coalition for Advancing Research Assessment)
- zastupování místopředsedkyně II. vědní oblasti při řešení vědecko-organizačních záležitostí pracovišť 4.–6. sekce
Patrik Španěl (*1967) v roce 1990 vystudoval obor Fyzikální elektronika na Univerzitě Karlově v Praze, kde získal titul RNDr. V doktorandském studiu pokračoval na Univerzitě v Innsbrucku, kde v roce 1994 obhájil titul Dr. Rer. Nat. (ekvivalent Ph.D.) s disertační prací na téma experimentálních studií reakčních procesů v ionizovaných plynech za termálních energií pomocí technik SIFT a FALP.
V současnosti se zabývá výzkumem iontově-molekulových reakcí v plynné fázi se zaměřením na hmotnostní spektrometrii pro analýzu stopových plynů a těkavých organických látek. Podílel se na vývoji metody SIFT‑MS, která se využívá v polovodičovém a farmaceutickém průmyslu. Aktivně spolupracuje na jejím uplatnění v mezioborovém biologickém, lékařském, environmentálním, veterinárním a potravinářském výzkumu.
Od roku 1997 působí jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR (ÚFCH JH) v Praze, kde je také zástupcem ředitele pro vědu, předsedou Rady ústavu a vedoucím oddělení chemie iontů v plynné fázi. V roce 2007 byl jmenován profesorem chemické fyziky na Univerzitě Keele v Anglii, kde předtím v letech 1996–1997 absolvoval dvouletý postdoktorandský pobyt. Až do roku 2016 pracoval v „Institute for Science and Technology in Medicine“ a později jako hostující profesor na Imperial College London.
Za svou práci získal řadu ocenění včetně Ceny AV ČR pro mladé vědecké pracovníky (1999), Prémie Otto Wichterleho (2002) a Akademické prémie (2021).
Patrik Španěl je členem řady odborných rad a komisí, včetně předsednictva Grantové agentury ČR (GA ČR), vědecké rady VŠCHT Praha a členem redakční rady časopisu Journal of Breath Research.
V době zahájení funkčního období v Akademické radě byl autorem nebo spoluautorem 330 publikací s h-indexem 63 a více než 13 000 citacemi.