Odhalení murálu věnovanému J. Heyrovskému
V pondělí 2. prosince bude na Ládví slavnostně odhalen nový murál, věnovaný jedinému českému nositeli Nobelovy ceny v oblasti přírodních věd Jaroslavu Heyrovskému. Autory díla jsou Josefína Jonášová, Vlaďka Vojtíšková a Štěpán Jílek, kteří ve své práci propojují vědu, historii a místní komunitu.
Malba obsahuje interaktivní prvek, díky němuž mohou kolemjdoucí křídou dopisovat jména osob, o nichž se domnívají, že by mohly v budoucnu získat Nobelovu cenu. Spoluiniciátorka projektu Vladislava Vojtíšková, která je místní obyvatelkou a zastupitelkou (8žije a PRAHA SOBĚ) a zároveň šéfredaktorkou portálu VědaVýzkum.cz to vysvětluje: „Lidé tam mohou napsat kohokoli – třeba sebe nebo seriózní tipy, například fyzika Tomáše Jungwirtha.“
Josefína Jonášová již dříve oživila podchod na Ládví malbami pand, které od roku 2015 přinášely kolemjdoucím úsměv. Malba obsahuje nápis „Hlavně žádnou pandemii“, který získal o čtyři roky později s nástupem skutečné pandemie covidu-19 nový význam. Doufejme, že i tentokrát malba předznamená události budoucí, tentokrát pozitivní.
Murál také připomíná historickou událost z roku 1870, kdy Alfred Nobel otevřel v Praze 8 továrnu na dynamit. Žertovný výrok namalovaný na murálu „Netušil jsem, že budu tak na roztrhání“ odkazuje na tuto událost a přidává nadhled do kontextu místní historie.
Na realizaci projektu se podílely dva ústavy z nedalekého kampusu Akademie věd ČR. Profesor Martin Hof, ředitel Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, který v letošním roce získal čestné občanství Prahy 8, k tomu říká: „Svou vědeckou práci a vedení Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského vnímám jako poslání – být tu pro lidi. Proto mě těší, že tento murál přináší radost a barvu do života místních.“
Projekt také podpořil Fyzikální ústav AV ČR, který se v posledních letech aktivně podílí například na propojování částicové fyziky a umění a pořádá vlastní fotosoutěž, která je otevřena i veřejnosti. „Vědy je ve veřejném prostoru pořád málo, proto osobně velice vítám vznik tohoto příjemně poučného a zároveň pozoruhodného uměleckého díla a jsem rád, že Fyzikální ústav mohl tento projekt finančně podpořit,“ říká Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR.
Díky této iniciativě ožilo další místo v blízkosti vědeckého kampusu Akademie věd ČR a může se stát inspirací pro další ústavy, které na Ládví sídlí.