Jak zbavit vodu antibiotik? (wave.rozhlas.cz)
Čeští vědci vyvinuli metodu, díky které můžou vyčistit odpadní vody od antibiotik. Pomáhá jim při tom fotokatalýza, při které světlo aktivuje speciální materiál, takzvaný fotokatalyzátor, který pak pomocí vzniklých částic rozkládá škodlivé látky ve vodě či vzduchu na neškodné sloučeniny.
Znečištění vod antibiotiky představuje podle vědců problém, protože může podporovat vznik rezistentních bakterií a zároveň narušovat účinnost standardních biologických procesů v čistírnách odpadních vod.
„Ukázalo se, že fotokatalýza je především vhodná pro nižší koncentrace látek, které mají velký biologický účinek i při nízké koncentraci a které se obtížně odstraňují jinými metodami, což jsou například antibiotika či endokrinní disruptory neboli hormonálně aktivní látky,“ řekl Jiří Rathouský z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR, kde vědci metodu vyvinuli.
Fotokatalyzátory jsou známé už od 80. let, ale jejich širšímu využití v praxi stále brání různé překážky. Vědci testovali různé typy znečištění a na základě výsledků sestavili přehled, podle kterého je možné vybrat ten správný fotokatalyzátor pro konkrétní znečištěnou vodu. Díky tomu se dá lépe odhadnout, jak účinné bude čištění v reálném provozu.
Vědci se při výzkumu zabývali i tím, zda je celý proces bezpečný. Potvrdili, že fotokatalyzátory samy o sobě nejsou toxické. Neuvolňují do vody žádné škodlivé látky a nebezpečné pro životní prostředí nejsou ani substance vznikající při rozkladu škodlivých látek.
Výsledky výzkumu publikovaly vědecké časopisy nakladatelství Elsevier a Americké chemické společnosti.
Ing. Rathouský Jiří CSc.

Ing. Belháčová Lenka Ph.D.

Mgr. Mikysková Eliška Ph.D.
